Kadın Doğum Kln.

Sıkça Sorulan Sorular

Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Neye Bakar? 

Kadın doğum bölümleri ve kadın hastalıkları bölümü sadece kadınlarda ortaya çıkan hastalıklar üzerinde yoğunlaşmışlardır. Özellikle bu durumun temel nedeni birçok gelişmemiş, gelişmiş veya yarı gelişmiş ülkelerde sık sık kadın doğum esnasında ve sonrasında hastalıkların olması ve ölümlerle sonuçlanabilmesidir. Bu gibi tehlikeli durumlardan dolayı ülkede kadın doğum sektörü gelişmektedir.

Kadın doğum bölümü kısaca kadın hastalıkları gibi durumlara bakmaktadır. Bu hastalıkların tedavisi ve uygun şekilde iyileşmesinin sağlanması için birçok alan ve birçok bölüm ortak çalışmalar yürütmektedir. Bazı hastanelerde kadınlarda ortay çıkan kısırlık ile ilgili hastalıklar hakkında tedaviler de yapılmaktadır. Erkek de bir kısırlık durumu var ise yine aynı şekilde hastane içinde tedavi kolları bulunmaktadır.


Kadın Doğum Uzmanı Hangi Hastalıklara Bakar?

Kadın doğum uzmanı daha çok kadınlarda oluşan ve doğum öncesi, sonrası veya doğum anında oluşan hastalıklara bakmaktadır. En çok baktığı hastalıkların başında kısırlık, adet yolu ile oluşan hastalık, gebelik takibi ve sezaryen doğum yer almaktadır. Bazı kadınlara da meyana gelen ve oldukça zor bir hastalık olan rahim ağzı kanserine de bakılmaktadır.

Bu hastalığın erken teşhis edilmesi oldukça önemli olmaktadır. Çünkü pek çok hastalık ve kanser türünde olduğu gibi bu hastalık durumunun iyileşmesi için de ekstra çalışmalar halinde bulunulabilmektedir. Ayrıca kadın doğum uzmanları gebelik öncesi veya gebelik anında aileler ile bir tanışma işlemini de gerçekleştirmektedir. Bu tanışma daha çok aileyi gebeliğe hazırlamaktadır.

13 Ekim 2022